ВІРТУАЛЬНА ПЛАТФОРМА ЕМОЦІЙНОЇ ПІДТРИМКИ З ПРОТИДІЇ COVID-19
КОРИСНЕ ПОСИЛАННЯ ДЛЯ ЛІКАРІВ та СТАНДАРТИ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ ПРИ COVID-19
ВПЛИВ COVID-19 НА ПРАВА ЛЮДИНИ (українська версія доповіді)
Наразі відомо, що новий коронавірус передається краплинним та контактним шляхами. Ним не можна заразитися через посилки з Китаю чи фрукти, водночас він такий же реальний як звичайний грип. Центр громадського здоров’я нагадує про шляхи передавання цього вірусу та способи захисту від нього.
Переважає контактний шлях, коли вірус потрапляє на слизові оболонки носа, очей через руки або інші предмети (хустинку, рукавиці) після торкання до об’єктів (тварин, м’яса, риби, дверних ручок, поручнів), що контаміновані (забруднені) виділеннями із дихальним шляхів хворого чи інфікованого.
Краплинним шляхом вірус передається від людини до людини під час кашлю або чхання у тісному контакті, коли утворюються краплі діаметром понад 5 мкм. Коронавіруси не здатні зберігати інфектогенність (заразність) під час передавання на далекі відстані. Тому тісним контактом вважають відстань менше 1 м, хоча деякі науковці допускають можливість передавання (за певних умов) до 2 м.
Повітряним шляхом віруси передаються від людини до людини через аерозольні часточки (діаметром до 5 мкм), які безперешкодно можуть потрапляти в альвеоли та бронхіоли (нижні дихальні шляхи). Цей шлях передавання та інфікування не характерний для коронавірусів, хоч і можливий за певних умов — наприклад, під час процедур з утворенням аерозолю. До таких належать лише медичні процедури — бронхоскопія, інтубація трахеї, санація трахеобронхіального дерева у хворого, що перебуває на штучній вентиляції легень, тощо. Тому для більшості населення такий шлях не страшний.
Отже, як пересічним громадянам запобігти інфікуванню новим коронавірусом?
1. Не торкайтеся до потенційно контамінованих вірусом поверхонь, зокрема до тварин, у регіонах із виявленими випадками інфікування.
2. Ретельно і часто мийте руки з милом чи обробляйте їх антисептиком.
Миття рук з милом:
тривалість процедури — 20–40 с;
вода має бути теплою (комфортної температури), а не холодною чи гарячою;
обов’язкова процедура, якщо руки видимо забруднені, після приходу з вулиці, перед прийомом їжі, після відвідування туалету, якщо відсутній антисептик для рук;
Обробка рук спиртовмісним антисептиком:
спиртовмісний антисептик для рук — розчин із вмістом спирту 60–80% або із 2% хлоргексидину (інші засоби, що реалізують як «антисептик для рук», наприклад настій ромашки або розчини із 40% вмістом спирту, не є такими);
антисептик має покривати всю поверхню шкіри рук (в середньому на одну обробку слід використовувати 3 мл розчину, а це 24–27 «пшиків» кишеньковим диспенсером, тому рекомендовано його просто наливати в долоню);
тривалість обробки — близько 30 с;
особливу увагу приділіть нігтям (там накопичується найбільше бруду);
обов’язкова процедура в разі будь-яких контактів із (потенційно) забрудненими об’єктами;
у разі частого користування антисептиком застосовуйте крем для рук, щоб уникнути підсушування та утворення тріщин шкіри;
контролюйте доступ маленьких дітей до антисептика (він містить спирт і токсичний для прийому всередину).
3. Уникайте скупчення людей.
4. Якщо ви захворіли, залишайтеся вдома і зверніться до лікаря.
5. Використовуйте захисну маску:
обов’язково — якщо захворіли і маєте респіраторні симптоми (кашель, нежить);
якщо перебуваєте у місцях великого скупчення людей — з метою додаткового захисту.
Використовуйте маску правильно:
вона має покривати ніс і рот;
вона має щільно прилягати, без відступів по краях;
заміняйте маску, щойно вона стала вологою;
не чіпайте зовнішню частину маски руками, а якщо доторкнулися, помийте руки з милом чи обробіть спиртовмісним антисептиком;
заміняйте маску щочотири години;
не використовуйте маску повторно.
Відповідно до рекомендацій ВООЗ та CDC, у разі виявлення збудника із невідомими або недостатньо відомими властивостями, передусім шляхами передавання та інфікування, медичні працівники мають використовувати засоби індивідуального захисту для недопущення інфікування всіма шляхами (контактним, крапельним та повітряним).
Корисно ознайомитися:
ОПЕРАТИВНА ІНФОРМАЦІЯ ТА ТЕЛЕФОНИ ГАРЯЧИХ ЛІНІЙ З ПИТАНЬ COVID-19
Коронавірус в Україні Офіційний інформаційний портал Міністерства охорони здоров'я України
ВООЗ та органи охорони здоров’я по всьому світу вживають заходів для стримування спалаху COVID-19. Окремі категорії населення, зокрема люди з інвалідністю, можуть зазнавати більшого впливу COVID-19. Цей вплив можна пом’якшити, якщо ключові зацікавлені сторони впроваджуватимуть належні дії і захисні заходи.
Потрібно вживати заходів для того, щоб люди з інвалідністю завжди могли отримати доступ до необхідних їм медичних послуг, послуг водопостачання і санітарії, а також інформації в галузі охорони громадського здоров’я, в тому числі під час спалаху COVID-19.
Для людей з інвалідністю ризик зараження COVID-19 може бути вищим з огляду на такі чинники:
бар’єри, що перешкоджають дотриманню базових заходів гігієни, таких як миття рук (наприклад, рукомийники, раковини чи насоси подачі води можуть бути фізично недоступними або особі може бути фізично складно ретельно потерти руки);
проблематичність дотримання соціальної дистанції у зв’язку з потребою додаткової підтримки або перебуванням в інституційних закладах;
необхідність торкатися предметів для отримання інформації від оточуючого середовища чи для фізичної підтримки;
бар’єри, що перешкоджають отримувати інформацію з питань охорони громадського здоров’я.
Залежно від супутніх захворювань, для людей з інвалідністю в разі зараження підвищується ризик більш важкого перебігу COVID-19. Це може бути зумовлено:
тим, що COVID-19 ускладнює існуючі порушення здоров’я, особливо пов’язані з дихальною функцією, функціонуванням імунної системи, серцево-судинним захворюванням чи діабетом;
існуванням бар’єрів в отриманні медичної допомоги.
Непропорційно високий вплив спалаху на людей з інвалідністю також може пояснюватися серйозними перебоями в забезпеченні послуг, на які вони покладаються.
Бар’єри, з якими стикаються люди з інвалідністю, можна зменшити, якщо ключові зацікавлені сторони вживатимуть належних дій.
Кожна особа з інвалідністю і члени її домогосподарства мають дотримуватися рекомендацій ВООЗ щодо базових заходів захисту під час спалаху COVID-19[1]. Якщо вам складно виконувати ці базові захисні заходи (наприклад, ви не маєте змоги користуватися рукомийником/ раковиною/насосом подачі води, щоб регулярно мити руки), спільно з родиною, друзями і піклувальниками визначте можливі адаптації. Крім того:
Максимально уникайте місць великого скупчення людей і мінімізуйте фізичний контакт з іншими людьми. Поміркуйте над тим, щоб відвідувати необхідні заклади поза піковими періодами. Якщо вони пропонують спеціальні години для людей з інвалідністю, відвідуйте їх у цей час.
Робіть покупки онлайн чи по телефону або попросіть про допомогу членів родини, друзів чи піклувальників, щоб уникнути необхідності перебувати в місцях великого скупчення людей.
Поміркуйте над тим, щоб запастися предметами першої необхідності, зокрема харчовими продуктами, ліками чи засобами медичного призначення, щоб ви рідше були змушені відвідувати громадські місця.
За можливості, працюйте з дому, особливо якщо ви зазвичай працюєте в умовах жвавого руху чи великого скупчення людей.
Забезпечте часту дезінфекцію допоміжних засобів, якщо ви ними користуєтеся. Йдеться про крісла колісні, тростини, ходунки, дошки для переміщення, білі тростини чи будь-який інший засіб, якого ви часто торкаєтеся і користуєтеся ним у громадських місцях.
Складіть план для забезпечення неперервного надання догляду і підтримки, яких ви потребуєте
Якщо ви покладаєтеся на піклувальників, поміркуйте нам розширенням кола осіб, до яких ви можете звернутися, на випадок, коли один з них чи більше занедужають або будуть змушені самоізолюватися.
Якщо ви організуєте допомогу піклувальників через агентство, поцікавтеся, які надзвичайні заходи вони передбачають для вирішення потенційної проблеми нестачі працівників. Варто з’ясувати з родичами і друзями, яку додаткову підтримку зможуть надавати вони, та обговорити варіанти розвитку подій, за яких вам можливо знадобиться до них звернутися.
Визначте відповідні організації у своїй громаді, куди ви можете звернутися, якщо потребуватимете допомоги.
Підготуйте членів свого домогосподарства до можливої ситуації, коли ви захворієте на COVID-19
Потурбуйтеся про те, щоб члени вашого домогосподарства, в тому числі друзі і родичі, яким ви довіряєте, володіли усією важливою інформацією, яка знадобиться у випадку вашого захворювання. Це може бути інформація про вашу медичну страховку, ліки, які ви приймаєте, і про те, як потрібно піклуватися про будь-яких ваших утриманців (дітей, літніх батьків чи домашніх улюбленців).
Переконайтеся в тому, що всі члени вашого домогосподарства знають, що вони мають робити, якщо ви заразилися COVID-19 або потребуєте допомоги.
Якщо вони поки не знайомі, представте одне одному людей, які входять до вашої мережі підтримки, щоб у разі вашого занедужання вони могли ефективно між собою комунікувати.
Ви маєте знати номер телефону відповідних служб телемедицини[2] та «гарячих» ліній на випадок, якщо у вас виникнуть запитання або якщо ви потребуватимете нетермінової медичної допомоги.
Психічне і фізичне здоров’я членів домогосподарства і піклувальників
Забезпечте, щоб усі члени вашого домогосподарства і піклувальники дотримувалися базових заходів захисту від зараження COVID-19.
Виконуйте рекомендації ВООЗ щодо підтримання психічного здоров’я і рекомендації про ведення існуючих неінфекційних захворювань під час спалаху COVID-19[3] [4].
Заохочуйте дітей з інвалідністю продовжувати гратися, читати, навчатися і підтримувати зв'язок із друзями за допомогою телефонних дзвінків, текстових повідомлень чи соціальних медіа.
Якщо у когось із членів вашого домогосподарства з’явилися симптоми вірусу, цю особу необхідно ізолювати, сказати їй носити маску і якомога швидше пройти тестування. Потрібно дезінфікувати всі поверхні та відстежувати стан здоров’я всіх членів домогосподарства для виявлення симптомів. За можливості, будь-кого, хто має супутнє захворювання чи знижений імунітет, потрібно перевести в окреме місце до завершення періодів ізоляції.
ТЕЛЕФОНИ "ГАРЯЧОЇ ЛІНІЇ"
(с) 2024